RC 4x4 models (EN)
Ortolezení s HG P402
    2018-10-21: Ortolezení s Leguánem

    Poprvé jsem se zúčastnil regulérního Ortolezení se skoro expedičním vozidlem (Tatru jsem z bezpečnostních důvodů nechal doma ). Sraz byl krátce po poledni nedaleko Ortů, na startu tři vozidla: krátký Land Rover Series III, Jeep Cherokee v matné červené metalíze a můj Leguán s čerstvě opraveným pohonem . Po nějaké době naši expedici ještě doplnil modrý Range Rover Classic a šedý Jeep Cherokee.
    PA210425.jpgPA210415.jpg
    Na úvod jsme s kolegou probrali možnosti upgradu pohonného ústrojí Leguána. Děkuji za informace, nicméně zatím aktivně žádný upgrade neplánuji, spíš se z Leguána stala experimentální platforma pro ověřování vlastností ozubeného řemínku ;) . Uvidíme, kam to ještě dojede.
    Cestou roklí k Ortům mi ostatní zkušení Ortolezci ukázali skryté trialové cestičky, které si zde v minulosti vybudovali. O některých pasážích jsem neměl nejmenší tušení, přestože tento les jinak vcelku znám a s Tatrou jsem tu najezdil mnoho kilometrů.
    PA210431.jpgPA210435.jpgPA210442.jpgPA210450.jpg
    Pohled na vyschlý les byl skličující. Kde byly dřív souvislé plochy zeleného mechu, je dnes jen šedý prach. Vzrostlé smrky smutně shazují zelené jehličí. Navíc tu byly na jaře vykáceny velké plochy, což ještě více podpořilo erozi a vysychání. Žalostný stav lesa je zvláště patrný v porovnání s promo videem Leguána z léta 2015 .
    PA210471.jpgPA210483.jpgPA210489.jpg
    Vstup do Ortů – tato hrůzu nahánějící pestrobarevná dvouoká díra do pekla – se v poslední době zčásti sesunul, takže zbývá už jen malý průlez do starého důlního labyrintu. Vevnitř to prý není o moc lepší, závalů přibývá. Sám to nemohu a nechci potvrdit, ke "spokojenosti" mi úplně stačil pohled na fotky vnitřních prostor z počátku devadesátých let a vlastní jednoduchý 3D model části bludiště ;) . Tak jen společné fotečky u vstupu (pilot Range Roveru musel expedici předčasně opustit z časových důvodů).
    PA210463.jpgPA210466.jpg
    Leguán dostane pochvalu, vydržel celou cestu. Kryt převodů, trefně překřtěný na "mlátičku obilí", se osvědčil. Záměrně byl vytištěn z PLA, aby bylo zřejmé, zda se motor nebo převody přehřívají (PLA by se zdeformovalo). Žádné deformace se však nevyskytly, motor tedy po celou dobu nebyl nijak extrémně přetížen.
    Uvnitř krytu bylo čisto, což má samozřejmě pozitivní vliv na nové pohonné ústrojí. Řemínek se trochu vytáhl (už před jízdou jsem ho nechal hodně volný, aby se motor nehřál). Bude potřeba přidat jeden zub na spur-gear a nově zkalibrovat vůli řemínku. To bude hodinka práce 3D tiskárny ;) . Jinak bylo nové pohonné ústrojí velmi tiché a překvapivě spolehlivé po celou dobu.
    Stejně tak se osvědčil držák kamery. Bez problémů přežil všechny tři kotrmelce, které Leguán během expedice předvedl. Paradoxně největším problémem on-board kamery bylo, když jsem chtěl Leguána protáhnout hliněným průlezem jako před 3 lety. Přídavné světlomety na horní rampě brousily strop a jemný prach padal přímo do mikrofonu kamery. Prach se však podařilo úspěšně vyfoukat, doufejme, že to nebude mít vliv na funkci (rostlináře :) ).
    PA210447.jpg
    Pořízeno bylo přesně 2:13:14.10 záznamu, což je výborný výsledek (celkem 16GB dat ;) ). Baterie kamery byly čerstvě nabity, takže by kamera měla teoreticky vydržet celkem 3h souvislého natáčení. Zajímavé je, spotřebu nijak moc nesnižuje vypínání a zapínání. A nejvíc samozřejmě spotřebuje zapnutý display. Tedy kameru pokud možno nevypínat a nahrávat souvisle bez zapnutého displaye :) .
    V době publikace této krátké reportáže probíhá stabilizace obrazu a v nejbližší době bude publikován sestřih videa.
    Na videu uvidíte především ostatní vozidla, jak překonávají terénní překážky. Budou tam také Leguánovy kotrmelce a v závěru jeden hodně nebezpečný přejezd po improvizovaném mostku. Z pohledu Leguána to nevypadá nijak extrémně, ale potřeba si uvědomit, že se mostek nachází na samém okraji strmého srázu nejméně 20 metrů hluboké rokle. I drobná chybka řidiče by znamenala nepříjemný pád dolů doprovázený dekompozicí modelu na prvočinitele. Všechna vozidla však i tuto překážku bezpečně překonala. Leguán dokonce dřevěnou dýhu použil jako kluznou plochu – opřel se oběma diferenciály a jediným kolem, které se dotýkalo postranního kořene pařezu, se odstrkoval vpřed. Z jeho on-board pohledu vypadá celá záležitost překvapivě snadno.
    Tak zas někdy příště ;) !
    2018-10-26: Vyladění převodů

    Pod ochranným krytem se nyní skrývá nové spur-gear s 57 zuby, což umožňuje ladit vůli řemínku přihnutím motoru.
    PA260491.jpgPA260492.jpgPA260495.jpg

    (C) 2002-2023 D.R.racer
    drracer@drracer.eu