3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Krabičky na nářadí
    2018-05-24: Krabičky na nářadí

    Organizace nářadí je vděčným tématem mnoha 3D tiskařů :) . Na webových portálech lze najít takových modelů a výtisků bezpočet.
    Pro své drobné nářadí a RC komponenty jsem potřeboval krabičky určité velikosti s nožičkami a distanční "ostruhou" tak, aby neležely přímo na podkladu. V lepším případě to měly být spíš košíčky – tedy aby i stěnami mohl proudit vzduch a bylo trochu vidět dovnitř. Výtisk měl být odolný, schopný unést cca 2kg obsahu.
    3D model krabičky je jednoduchý, jsou to prostě 4 stěny a podlaha. Vzájemné spojení je realizováno jednoduchým click-clack systémem + sešroubováním. Chvilku trvalo nakonfigurovat slicer – nechtěl, ale nakonec musel :) .
    A proč něco takového vlastně tisknout? Šlo o test, zda můj GCODE postprocessor (musím tomu vymyslet jméno :) ) vyřeší korektně ohnutou plochu mého Felixe . Dno krabičky má totiž rozměry 225x180mm, což je téměř celá tisková plocha. Jinými slovy jsem byl poprvé schopen potisknout celou plochu Felixe s perfektním položením všech vrstev. Nový upgrade Felixe to shodou okolností už taky řeší přímo ve firmwaru ... ale tohle byla pro mě výzva a z výsledku mám zase radost.
    Nezanedbatelnou součástí mého GCODE postprocessoru jsou úpravy pro bridgeování (překlenutí delších úseků při tisku). Tohle Felix v minulosti absolutně nezvládal – zejména proto, že jeho trysky jsou masivní kusy mosazi a ohřívají vše okolo. Vytékající materiál se na ně lepí a trhá. Pokud navíc chcete udělat bridge tenčí vrstvou, jste prakticky bez šance.
    Správným nastavením (které ovšem není implementováno v žádném sliceru) lze ale dosáhnout toho, že i Felix bude bridgeovat jako král. Mimo jiné to znamená, že GCODE postprocessor musí perfektně porozumět celkovému významu tiskových cest, které v GCODE jsou. Musí zdetekovat správně problematické oblasti a upravit parametry tisku podle místní situace. Detaily implementace zveřejňovat nebudu, to je moje know-how získané dlouhodobým pozorováním chování Felixe při tisku ;) . Po takové úpravě GCODE jsou všechny "mosty" nyní už první vrstvou souvislé, rovné, a přiměřeně čisté. To jsem nikdy předtím neviděl.
    P5080662.jpg
    Jako materiál jsem zvolil novinku od firmy Fillamentum – materiál CPE HG100 . Tisk byl zcela bezproblémový, zatím vzniklo celkem 5ks krabiček a materiálu v roli povážlivě ubylo (možná jedna krabička se ještě zvládne). Nešlo o žádný ultra-krásný tisk, ale běžná vrstva 0.2mm.
    P5240665.jpgP5240666.jpgP5240668.jpg
    Původně měly být krabičky sešroubované. Ukázalo se však, že slepení pružným lepidlem v místech tvarovaných konstrukčních ploch zcela dostačuje. Krabička je stále pevná a spoje se nerozpadají, přestože lepení CPE je obecně velmi obtížné. Šroubky tak posloužily jen při lepení, aby krabička držela správný tvar do doby, než lepidlo ztuhne.

    (C) 2002-2023 D.R.racer
    drracer@drracer.eu