3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Chladiče Tatra 84
  2020-09-13: Chladiče pro Tatru 84

  Jedním z problematických dílů na model Tatry 84 jsou chladiče. Navíc z dobových fotografií nebylo možné určit, jak byly chladiče realizovány. V podnikovém archivu Tatry se však podařilo najít výkresy Tatry 84, přičemž na jednom z nich je přímo výkres sestavy chladiče tak, jak jej známe z dochovaných fotografií. Nyní tedy známe i přesné rozměry celé sestavy chladičů i jejich jednotlivých článků. Mimochodem, jelikož existuje i výkres s pěti články, lze se domnívat, že minimálně ve fázi návrhu vozu nebylo jasné, zda se motor s netradičně umístěnou chladicí soustavou dokáže uchladit.
  Výkres ovšem neobsahuje detaily článků chladičů, zřejmě se jednalo o standardní součást, dnes bych to nazvali subdodávkou. Jako vodítko máme pouze dochovaný exemplář Tatry 85 v kopřivnickém muzeu. Ten obsahuje jemné plechové voštiny ve tvaru včelích pláství. Detailní průzkum ukázal, že jde pouze o velmi chytře tvarovanou pohledovou část vodorovného žebrování a že články byly symetrické – tedy neměly jasně určený vršek a spodek, bylo je možné montovat libovolně.
  Prosté přepočty do modelového měřítka však byly neúprosné – věrné detaily jsou příliš titěrné, potenciálně snadno poškoditelné na RC modelu, se kterým se bude jezdit. Jednou z variant bylo poskládání tvarovaných plíšků přesně dle originálu. Ovšem pokrok v 3D tisku nám však pomohl i zde, konkrétně technologie SLA.
  Když už byly známy všechny rozměry a možný způsob zhmotnění, vznikl počítačový 3D modelu chladičů relativně rychle.
  P9130001.jpgP9130002.jpg
  Model k tisku jsem ukázal kolegovi, který má s SLA tiskem bohaté zkušenosti. Uznale pokýval hlavou a prohlásil, že to velmi pravděpodobně nepůjde, ale přesto to můžeme zkusit.
  To, co máte možnost vidět na fotkách, je první prototyp. Nedopadlo to vůbec špatně, zkoušeli jsme různé orientace osmi článků chladičů a tyto 3 dopadly relativně použitelně, ačkoli došlo k jejich drobnému poškození při odstraňování z tiskové platformy. Ostatní se vlivem orientace na tiskové platformě různě deformovaly a/nebo se detaily slily.
  P9130249.jpgP9130257.jpgP9130261.jpg
  Nyní bude následovat optimalizace modelu pro tisk a nový pokus (za použití správně barevného resinu samozřejmě). Každopádně i kdyby byla výtěžnost 3 z 8, pořád to dává naději, že chladiče budou, a to přesně podle skutečnosti.

  (C) 2002-2020 D.R.racer
  drracer@drracer.eu