3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Chladiče Tatra 84
    2020-09-13: Chladiče pro Tatru 84

    Jedním z problematických dílů na model Tatry 84 jsou chladiče. Navíc z dobových fotografií nebylo možné určit, jak byly chladiče realizovány. V podnikovém archivu Tatry se však podařilo najít výkresy Tatry 84, přičemž na jednom z nich je přímo výkres sestavy chladiče tak, jak jej známe z dochovaných fotografií. Nyní tedy známe i přesné rozměry celé sestavy chladičů i jejich jednotlivých článků. Mimochodem, jelikož existuje i výkres s pěti články, lze se domnívat, že minimálně ve fázi návrhu vozu nebylo jasné, zda se motor s netradičně umístěnou chladicí soustavou dokáže uchladit.
    Výkres ovšem neobsahuje detaily článků chladičů, zřejmě se jednalo o standardní součást, dnes bych to nazvali subdodávkou. Jako vodítko máme pouze dochovaný exemplář Tatry 85 v kopřivnickém muzeu. Ten obsahuje jemné plechové voštiny ve tvaru včelích pláství. Detailní průzkum ukázal, že jde pouze o velmi chytře tvarovanou pohledovou část vodorovného žebrování a že články byly symetrické – tedy neměly jasně určený vršek a spodek, bylo je možné montovat libovolně.
    Prosté přepočty do modelového měřítka však byly neúprosné – věrné detaily jsou příliš titěrné, potenciálně snadno poškoditelné na RC modelu, se kterým se bude jezdit. Jednou z variant bylo poskládání tvarovaných plíšků přesně dle originálu. Ovšem pokrok v 3D tisku nám však pomohl i zde, konkrétně technologie SLA.
    Když už byly známy všechny rozměry a možný způsob zhmotnění, vznikl počítačový 3D modelu chladičů relativně rychle.
    P9130001.jpgP9130002.jpg
    Model k tisku jsem ukázal kolegovi, který má s SLA tiskem bohaté zkušenosti. Uznale pokýval hlavou a prohlásil, že to velmi pravděpodobně nepůjde, ale přesto to můžeme zkusit.
    To, co máte možnost vidět na fotkách, je první prototyp. Nedopadlo to vůbec špatně, zkoušeli jsme různé orientace osmi článků chladičů a tyto 3 dopadly relativně použitelně, ačkoli došlo k jejich drobnému poškození při odstraňování z tiskové platformy. Ostatní se vlivem orientace na tiskové platformě různě deformovaly a/nebo se detaily slily.
    P9130249.jpgP9130257.jpgP9130261.jpg
    Nyní bude následovat optimalizace modelu pro tisk a nový pokus (za použití správně barevného resinu samozřejmě). Každopádně i kdyby byla výtěžnost 3 z 8, pořád to dává naději, že chladiče budou, a to přesně podle skutečnosti.
    2021-01-03: Upravené prototypy

    Ze zdrojového 3D modelu ubyla jedna řada šestiúhelníků a článek byl zespodu doplněn souvislou vrstvou, což mělo zajistit lepší výtěžnost a kvalitu SLA výtisků (předpokládali jsme tisk na plocho). Překvapivě se tak nestalo a výsledky dopadly ještě hůře než předtím.
    Zvolili jsme proto jinou orientaci výtisků. Výsledek už je jako prototyp použitelný, přesto jsou na vybraných článcích chladičů patrné chyby. Nejzásadnějším problémem je však fakt, že články i rámy chladičů jsou nadále různě prohnuté.
    Pro ověření celé konstrukce jsem zkompletoval levý a pravý chladič z nejpovedenějších dílů a zde je výsledek. Montáž byla bezproblémová, zbývá tedy vyřešit kvalitu výtisků.
    P1030744.jpgP1030745.jpg
    Celá sada testovacích výtisků:
    P1030747.jpg

    (C) 2002-2023 D.R.racer
    drracer@drracer.eu