Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Zvukáč pro Tatru 138
    modelroku0003_128.png
    2019-03-03: Zvukáč pro Tatru 138

    Tak, a už jsou tři :) . Dnes byla dokončena a předána naladěná řídicí jednotka se simulací motoru Tatra 928 ... jakožto pomyslná třešnička na dortu v podobě krásného modelu lanového bagru na podvozku Tatry 138.
    Příprava a ladění
    Už druhý den po příjezdu z Domažlic jsem to nevydržel ... Tatra se poprvé pohnula výsledkem simulace vpřed i vzad! Potvrdilo se, že procesor přepólování napájení přežil a odešel jen výstupní zesilovač. Zásadní problémy při zprovoznění byly nakonec tři:
    • Kanál 8 je díra na opačném konci přijímače (označeno 8/B), nikoli DSC.
    • Tatra 138 má obráceně kanály plynu. Řazení nakonec bylo stejně, jako to mám já na sto-třicítce. Proto se Pepovi nepodařilo nastartovat, když se zvukáčem bojoval sám. Ale je mi jasné, že zrovna tohle je tvrdé know-how a že se to velice obtížně diagnostikovalo.
    • Kabel k reproduktoru měl zlomené OBA kablíky těsně u konektoru. To nemohlo hrát ani omylem :) .
    Pro řídicí jednotku jsem vyrobil jednoduchou papírovou krabičku okolo zvukáče (a natřel barvou, aby nehnila a z modelu nebylo vidět ostré modré světlo z power LED Arduina ). Krabičku jsem umístil hned vedle přijímače, připravené kabely vyšly pěkně.
    Při první testovací jízdě ujela Tatra asi 4m. Provedení řádných provozních testů v terénu jsem plánoval na leden nebo únor.
    Terénní testy
    Zástavba řídicí jednotky se odehrála velmi rychle a bohužel jsem se testům věnoval jen jeden den – a to je málo. Už při první jízdě v lehkém travnatém terénu se ukázalo, že bagr má jinak nastavené převody a je nutné výrazně "přidat plyn". Po několika iteracích už se mi chování modelu zdálo odpovídající.
    Software řídicí jednotky byl po celou dobu stabilní jako v T130. Navíc zvuk motoru má laňák výrazný se silnými hlubokými tóny. Zřejmě nezanedbatelnou roli hraje vyměněný zesilovač, sehnal jsem jen skoro stejný typ s větším výstupním výkonem.
    P3021545.jpgP3021722.jpgP3022001.jpgP3022020.jpgP3022156.jpgP3022248.jpgP3022255.jpgP3022837.jpgP3022900.jpgP3023126.jpgP3023236.jpg
    Mám také připravené nějaké úpravy v simulaci, ale zatím jsem je nechtěl dávat do auta, když nejsou řádně otestované a auto nebudu mít po ruce. Týká se to zejména charakteristického zvuku naplnění brzdových válců, pneumatické řazení půlek atd. To bych kdyžtak přehrál firmware někdy později, až budu mít jistotu, že je to opravdu spolehlivé. Bude to potřeba i pro Kolosa, co ho všichni tak strašně chtějí.
    Předání a další terénní testy
    Při dnešních testech se ukázalo několik záležitostí – za prvé – při bagrování může zůstat motor Tatry nastartovaný. To je velmi příjemné a mohlo by to aspoň částečně simulovat samostatný motor v bagrovací nástavbě.
    Tatra 138 má opravdu silný zvuk – nastartovaná sto-třicítka vedle laňáku není skoro slyšet. Naštěstí každá z Tater zní trochu jinak, tak jsem se při krátké společné jízdě nakonec zorientoval :) . Plánujeme přemístit reproduktor přímo pod kapotu a zmenšit ozvučný prostor, takže by T138 měla "plechovější" zvuk více odpovídající vzduchem chlazeného motoru.
    Bude potřeba přidat na motor ještě "turbo". Při krátkém terénním testu samozřejmě Pepa zvolil ten největší kopec, co byl po ruce, a snažil se na něj s bagrem vyškrábat. A když se dřív elektromotoru v bagru nechtělo, dostal z vysílačky prostě plný ceres a s koly prostě otočil, i kdyby nechtěl. To nyní řídicí jednotka nedovolila a tak jsme se na rychlo ještě vraceli poladit simulaci, aby měla Tatra "víc šťávy". Mimochodem, skutečná T138 by tam zřejmě nevyjela ani na malou jedničku.
    P3030207.jpg
    Bylo docela vtipné sledovat, jak byl Pepa zvyklý bagr ovládat nějakým způsobem a najednou je všechno jinak. Vzpomínám si na své začátky se simulací u T130, bojoval jsem s tím dost podobně. Ovšem Pepa je zkušený řidič, s novým ovládáním se velmi rychle sžil a na konci našeho společného testu už ho Tatra vcelku poslouchala :) . Věřím, že Pepovi bude chování řídicí jednotky teď už vyhovovat a budu se těšit na jeho postřehy z testovacích jízd.
    Na závěr velké poděkování kameramanovi, že nám pro testy poskytl svůj stále ještě zazimovaný polygon a naši bleskovou testovací seanci natočil. Máme tedy aspoň nějaké záběry z testů.
    Ale jedno je jisté – do budoucna bude nutné vyvinout pro těžké modely další variantu řídicí jednotky se zpětnou vazbou od elektromotoru – vylepšení, které jsem původně plánoval, ale na T130 a T128 se ukázalo stávající řešení jako zcela dostačující (obě auta jsou velmi lehká v porovnání s bagrem).

    (C) 2002-2023 D.R.racer
    drracer@drracer.eu